Sandviç Panel

Sandviç Panel

 

Sandviç Panel Nedir?

 

Sandviç paneller çift tarafı da boyalı olan galvaniz veya alüminyum levhalar arasına, kullanım amacına bağlı olarak farklı dolgu malzemeler kullanılarak ekseriyetle ısı yalıtımı amacıyla üretilen çatı ve cephe kaplamaları ile iç kısımlar ve soğuk hava depolarında da kullanılan kompozit malzemelerdir.

Sandviç panel üretiminde dolgu malzemesi olarak en çok tercih edilen malzemeler PIR  (Poliizosiyonürat), PUR (Poliüretan), Polistren, Fenolik Köpük ve Taş Yünüdür.

Taşıma kapasitesinin yüksek oluşu, ısı, ses, su izolasyonu sağlaması ile özellikle fabrika gibi endüstriyel yapılarda sıklıkla tercih edilen sandviç paneller, konut tipi yapılarda da kullanılmaya başlanmıştır. Sökülebilir olması ve tekrar kullanılabilir olma özelliği ile oldukça ekonomik ve estetik bir malzeme olarak ön plana çıkmaktadır.

 

Sandviç panellerde kullanılacak malzemeler nasıl belirlenir?

 

Sandviç paneller ana olarak iki temel unsur barındırmaktadır. Bunlar sandviç panelin iç ve dış yüzeyini oluşturan metal tabaka ve bunun arasına konulacak olan iç dolgu malzemesi. İç ve dış yüzeyde yer alacak olan metal tabakanın boyalı galvaniz saç (BGS) ya da alüminyum olması uygulanacak alana ve bu alanda taşıyacağı yük kapasitesine bağlı olarak belirlenir. İç dolgu malzemesi olarak kullanılacak olan materyallerin çeşidi ile aynı zamanda kalınlığı da yine kullanım amacına ve yapının işlevine ve bulunduğu coğrafi bölgenin iklim koşullarına bağlı olarak değişmektedir.

 

Sandviç panelin iç dolgu malzemesi nasıl belirlenmelidir?

 

Sandviç Panelin iç dolgusu malzemesi seçiminde ve kalınlığında öncelikli olarak yalıtım özellikleri ve yangın dayanımı göz önünde bulundurulmaktadır. Sandviç panellerde başlıca ve en çok tercih edilen iç dolgu malzemeleri Poliüretan (PIR ve PUR), Polistren (XPS/EPS), Fenolik (PF) ve Taş yünüdür.

 

PUR / PIR: PUR (Poliüretan) ve PIR (Poliizosiyanat) sandviç panel üretiminde en çok tercih edilen dolgu malzemelerindendir. 60 yıla yakın zamandır sandviç panel üretiminde kullanılan bu malzemeler zaman içerisinde geliştirilerek yangına karşı dayanıklılıkları da arttırılmıştır.

 

 

 

Polistren (XPS ve EPS):  Isı yalıtım malzemesi olarak ekonomik, yangın sınıfı açısından da B1 sınıfı yanmayı yürütmeyen yapısı ile sandviç panel üretiminde yine sıklıkla tercih edilmektedirler.

 

 

Fenolik (PF): Fenolik köpük poliüretan ve polistrene  göre daha az tercih edilen nispeten yeni bir maddedir. Yangına dayanımı poliüretan ve polistrene göre daha yüksektir.

 

 

Taş Yünü: Taş yünü inorganik kayalardan özel işlemlerden geçirilerek elde edilen mineral bir yün çeşidi olup, plastik köpük diye adlandırılan poliüretan, polistren ve fenolik köpüklere göre çok daha yüksek yangın dayanımına sahiptir. Mükemmel ses izolasyonu sağlar ancak taş yünü ısı yalıtımı konusunda ise plastik köpüklere göre d